Hallgatója voltam a dr. HORVÁTH MÁTYÁS, Gombos rövid történetéről szóló el?adásának, Szabadkán a GOMBOSI SZÁRMAZÁSÚAK bálján, amikor arról számolt be, hogy részt vett 1952 nyarán Wellenreiter Pál, a zombori múzeum régésze vezetésével Gombos határában folytatott ásatásokon.
Elmondása szerint rengeteg leletre bukkantak a 6000-7000 évvel ez előtti pattintott és csiszolt kőkorszak idejéből. Szólt az akkori ember használati eszközeiről, a késekről amivel az állati irhát tisztogatták. Kőbaltát is említett, ? megdobbant a szívem! Arról a k?szerszámról van szó, amit én is az asztalomon tartok csodálattal forgatva, gondolkodva azon, hogy készítették ezeket a szerszámokat, mivel, amikor a kőtől keményebb anyagot nem ismertek? Nekem egy 300 gramm, 97-57-32 méretes kőbaltám van, simára csiszolt felülettel, 23-27 kónusz furattal. Meglelésekor néhány évvel ezelőtt Budapestre küldtem felbecsülésre, ahol megállapították, hogy 6000-8000 éves, eléggé elhasznált, tehát sok munkát végeztek vele, jól megkopott az éle-foka. Méréseim alapján 7-10 mm. a kopás, amit elkalapált a jobbkezes gazdája. Derengéseimben többször a jólétet irigylem a gazdájától, mert mit csinált az, akinek még erre sem jutott! Szerintem a szerszámkészítő sem adta ingyen a portékáját, az ilyen követ pedig messze innen lehet csak találni. Valamilyen kereskedelmi utazótól vehette-cserélhette az emberem ezt a baltát. Mi lehetett az ára? Mire kellett neki itt a Duna partján a gombosi határban, a Duna partján, a mostani Gombos-Bácsordas vasútvonaltól 70 méterre, azon a lejtőn ahol az összekötő aszfaltút épül, ahol a múlt évben kukorica kapálás közben, megtelt a zsebem cserépdarabokkal, -tányért és tálat akartam összerakni, de nem jött össze.
Csak egy baltám van, amiről a történelmi könyvekből még elég sokat megtudtam. Tudom Gomboson vannak még, akik kőszerszám leleteikben gyönyörködnek úgy mint én.
Ne mondjam! Lehet, hogy az én baltámmal faragták a Hódság község nagyra becsült “Crvenokosza Boginyáját”, melynek a megtalálója ma is a város központjában aprópénzt kéreget és mesél az ásatásokról, ha valaki egy sört fizet neki a sarki kocsmában. Lehet, ha nem hallgattam volna Dr. Horváth Mátyás előadását, nem fordítottam volna ekkora figyelmet arra a kődarabra amit ekézés közben a feleségem talált, megkérdezett: Milyen csavar ez?- mert el akarta dobni! A rátapadt földcsomó elrejtette alakját, anyagát.
Még ma is a vasúttal párhuzamosan a falu felső, észak-keleti határában fellelhető kődarabok a földben, föld alatt.